Košík:je prázdny
bez DPH:0,00,- €
s DPH:0,00,- €
Ceny a dostupnosť produktov a služieb sú iba orientačné a budú upresnené po vytvorení objednávky. Pokiaľ ste nenašli požadovaný tovar v objednávkovom systéme navštívte sekciu na stiahnutie, alebo nás kontaktujte.
QR code

Aký je princíp činnosti kondenzačného kotla ?

  • Pridané: 20.01.2014   |   388 čítaní / zobrazení

Pri spaľovaní zemného plynu dochádza k chemickej reakcií uhľovodíkov s kyslíkom, ktorej produktom sú spaliny obsahujúce CO, CO2, NOx a vodné pary, nesúce 11 percent energie, ktorá pri klasických kotloch odchádza dymovodom do ovzdušia.

            Kondenzačné kotly v porovnaní s klasickými kotlami majú väčšiu odovzdávaciu plochu výmenníka, prípadne výmenník rozdelený na dve časti, čo zabezpečí lepšie vychladenie spalín. Pri schladení spalín pod rosný bod, čo je pri zemnom plyne 57 st. C, dochádza ku kondenzácií vodných pár obsiahnutých v spalinách, ktoré odovzdávajú ďalšie skupenské teplo do vykurovacej sústavy.

        Pre dosiahnutie efektu kondenzácie je potrebné, aby bol vhodne navrhnutý vykurovací systém. Ako najvhodnejšie sa javia systémy plošného vykurovania (podlahové, stropné, stenové), ktoré bežne pracujú na teplotnom spáde 45 / 35 st. C. Pri radiátorových vykurovacích systémoch je potrebné, aby bola dosahovaná teplota vratnej vody pod 57 st. C.

        Väčšina starších vykurovacích systémov má vykurovacie telesá značne predimenzované, čo je pre využitie efektu kondenzácie veľmi priaznivé a v mnohých prípadoch tieto systémy pracujú s teplotou spiatočky pod 50 st. C počas celého roka. Pri prevádzke s teplotou spiatočky nad 60 st. C dochádza k zníženiu účinnosti kondenzačných kotlov približne na 98 %, čo v porovnaní s asi 90 % pri klasických kotloch znižuje výhodnosť nasadenia kondenzačných kotlov. V prípadoch systémov s vyššími teplotnými spádmi je pre dosiahnutie kondenzácie potrebné použitie ekvitermnej regulácie, ktorá zabezpečí nižšiu prevádzkovú teplotu počas prechodných období a tým aj využitie kondenzácie.

    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár